چگونه کابل کواکسیال با سایز مناسب انتخاب کنیم ؟

اسپلیتر آنتن مرکزی
اسپلیتر چیست و چگونه سیگنال را تقسیم می کند ؟
2019-06-05
اتصال آنتن به تلوزیون
چگونه آنتن تلوزیون را نصب کنیم ؟ (آموزش تصویری نصب آنتن)
2019-06-06

چگونه کابل کواکسیال با سایز مناسب انتخاب کنیم ؟

انواع سایز کابل کواکسیال

انواع سایز کابل کواکسیال

چه تفاوتی بین سایز بندی کواکسیال وجود دارد ؟

با توجه به تنوع موجود در سایز بندی کابل های کواکسیال که در بازار یافت می شود ، این سوال پیش میاید که این سایز بندی چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟ و برای برای مصرف باید چه کابل مناسبی را انتخاب کرد ؟ در این مقاله شما با تفاوت سایزهای مختلف کابل کواکسیال و دلیل نام گذاری آنها آشنا می شوید.

به طور کلی سه نوع استاندارد سایز درباره کابل کواکسیال مورد استفاده برای سیستم های توزیع تلویزیون در خانه وجود دارد. این استاندارد سری 59، سری 6 و سری 11 هستند (معمولا RG59، RG6 و RG11 نامیده می شوند). سری 59 کوچکترین سایز کابل کواکسیال و سری 11 بزرگترین است. سری 59 اغلب در کاردبردهای که سیم طولانی است به دلیل افت زیاد سیگنال در طول آن استفاده نمی شوند . سری 11 که بزرگترین سایز کابل کواکسیال است، کمترین مقدار تلفات سیگنال در طول را دارد و بسیار ایده آل می باشد . اما سایز بزرگ و کابل سختی است. اما در مقایسه کابل های کواکسیال با یکدیگر سری 6 نسبتا گران است. سری 6 به دلیل حاشیه سود تجاری در قیمت، اندازه، انعطاف پذیری و تلفات سیگنال شایع ترین اندازه مورد استفاده در پروژه ها می باشد .

                انواع سایز کابل کواکسیال

در جدول زیر انواع سایز کابل کواکسیال را می توانید مشاهده نمایید :
نوع کابل کواکسیال 
قطر خارجی (میلیمتر)
قظر خارجی (اینچ)
RG-58
4.95
0.195
RG-59
6.15
0.242
RG-6
6.90
0.275
RG-62
6.15
0.242
RG-11
10.30
0.405
RG-12
14.10
0.555
RG-213
10.30
0.405

کابل کواکسیال RG-6
این کابل معمولا برای اتصال یک آنتن تلویزیون به تمام تلویزیون ها و دستگاه ها استفاده می شود. RG-6 دارای 2، 3 یا 4 لایه محافظ است. سه یا چهار لایه دارای ایمنی بهتر از تداخل است و محکم تر و با دوام است اما کمی گران تر و کمتر انعطاف پذیر از سپر دوگانه است. برای هر کابل بیرونی باید از سپر چهارگانه استفاده کنید.
کابل کواکسیال RG-11
این کابل را می توان مورد استفاده قرار داد اگر از دست دادن سیگنال مشکل است و یا سیگنال بسیار مهم باشد. معمولا کابل کشی طولانی اجرا می شود. مزایای کابل RG-11 حداقل تلفات ناشی از سیم کشی طولانی است و در برابر محافظ دوگانه یا چهارگانه موجود است. معایب آن گران تر، بزرگتر و سنگین تر است. این کابل در درجه اول برای کم و انتقال قدرت بالا طراحی شده است.
کابل کواکسیال RG-59
این کابل را می توان مورد استفاده عمومی و رایج قرار داد، اما سیگنال بیشتری از دست رفته است و تنها یک لایه محافظ دارد. RG-59 معمولا برای سیگنال های ویدیویی خام (ضبط، بازی ها و غیره) در محیط داخلی استفاده می شود. RG-59 برای تلویزیون OTA و تلویزیون کابلی قبل از استفاده از RG-6 مورد استفاده قرار گرفت.
کابل کشی دوقلو
این کابل بعضی اوقات به نام کابل صاف یا روبان است و باید جایگزین شود. دوقلو سرب به خوبی برای فرکانس VHF کار می کند و برای کانال های VHF-Lo عالی است، اما برای کانال های UHF بسیار زیان آور است و هیچ محافظتی ندارد.

             سایزهای کابل کواکسیال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *