دیپلکسر آنتن چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

مولتی سوییچ Multiswitch
مولتی سوییچ چیست ؟ (Multiswitch)
2019-05-11
النبی
النبی چیست و چگونه سیگنال را دریافت می کند؟
2019-06-03

دیپلکسر آنتن چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

دیپلکسر آنتن مرکزی

دیپلکسر

دیپلکسر آنتن چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

معرفی :
دیپلکسر diplexer یک دستگاه پسیو است که انواع دامنه های فرکانسی را پیاده سازی می کند . به عنوان مثال دو پورت L و H به یک پورت سوم S متصل می شوند. سیگنال ها در پورت های L و H اشعه باند فرکانس های غیر مجزا را دارند. در نتیجه، سیگنال های L و H می توانند در بندر S بدون دخالت در یکدیگر همسو باشند.
به طور معمول سیگنال در پورت L یک باند فرکانس پایین و سیگنال در پورت H یک باند فرکانس بالاتر را اشغال می کند. در این وضعیت دیپلکسر diplexer متشکل از یک فیلتر پایین گذر فیلتر متصل پورت L و S و پورت اتصال بالا H و S است. در حالت مطلوب، تمام قدرت سیگنال پایین پورت در پورت L به پورت S منتقل می شود و بلعکس تمام قدرت سیگنال باند پهن در پورت H به پورت S منتقل می شود .همچنین در حالت ایده آل جداسازی سیگنال ها کامل انجام می شود. هیچ یک از سیگنال های کم باند از پورت L به پورت H منتقل نمی شود. در دنیای واقعی، برخی از قدرت ها گم می شوند و برخی از قدرت سیگنال به پورت اشتباه نفوذ می کنند.
دیپلکسر تلویزیون متشکل از یک فیلتر عبور بالا (سمت چپ) و یک فیلتر پایین گذر (راست) است . کابل آنتن در پشت به پایانه های پیچ به سمت چپ مرکز متصل می شود. دیپلکسر پسیو معمولا متقارن است به نحوی که دستگاه خود یک مفهوم ورودی یا خروجی ندارد. با این حال دیپلکسرهای طراحی شده به ندرت ممکن است امپدانس های مختلف در پورت های مختلف داشته باشند، بنابراین نباید تصور کرد که همه چنین دستگاه هایی کاملا متقابل باشند، مگر آنکه بروی کاتالوگ آن درج شود و یا افت بازده اندازه گیری شده باشد .
دیپلکسر آنتن

دیپلکسر آنتن

مکانیزم دیپلکسر

یک فرکانس دیپلکسر دو پورت را به یک پورت تقسیم می کند، اما بیش از دو پورت ممکن است چندگانه شوند. یک دیپلکس معمولی ممکن است در حدود ۳۰ دسی بل انزوا بین پورت L و پورت H داشته باشد. این انزوا برای بسیاری از برنامه ها و طراحی ها کافی است اما برای دریافت همزمان و انتقال همزمان آنتن کافی نیست. اگر فرستنده ۱ کیلووات تولید کند، ۱ وات آن سیگنال در گیرنده ظاهر می شود؛ که ۱ وات می تواند قدرت کافی برای بارگیری گیرنده باشد.

کاربرد عمومی از دیپلکسر

دیپلکسر آنتن اجازه می دهد تا دو دستگاه مختلف برای به اشتراک گذاشتن یک کانال ارتباطی مشترک استفاده کنند . به طور معمول کانال یک کابل کواکسیال طولانی است و اغلب دوپلکس در هر دو انتهای کابل کواکسیال استفاده می شود. این طرح امکان پذیر است اگر این دو دستگاه در فرکانس های مختلف کار کنند. این طرح اقتصادی است اگر دیپلکسر آنتن هزینه کمتر از اجرای یک کابل دوم را داشته باشند.
دیپلکسرها اغلب با گیرنده های رادیویی یا فرستنده ها در باند فرکانس متفاوت و به طور گسترده ای جدا شده استفاده می شود. یک برج رادیو شهر ممکن است یک آنتن پلیس با ۴۶۰ مگاهرتز داشته باشد و یک آنتن آتش نشانی با ۱۵۶ مگاهرتز داشته باشد. دوبلکسر در بالای صفحه، دو سیگنال آنتن را به یک خط فیش کواکسیال متصل می کند، و یک دومین دیاپلسرس مشابه در داخل ساختمان، سیگنال خطوط فیدر را به دو رادیو ارسال می کند. برخی از دیفلکسرها به تعداد چهار آنتن یا رادیو که بر روی باند های مختلف رادیویی کار می کنند پشتیبانی می کنند.

مکانیزم دیپلکسر

کاربرد های دیپلکسر در منازل مسکونی

دیپلکسر آنتن نیز در خانه استفاده می شود تا آنتن آنتن تلویزیون ماهواره ای مستقیم و تلویزیون آنتن زمین (کانال های پخش محلی) به منظور اشتراک یک کابل کواکسیال امکان پذیر باشد. آنتن بشقابی با فرکانس های بالا (معمولا ۹۵۰ تا ۱۴۵۰ مگاهرتز) را اشغال می کند و آنتن تلویزیون از فرکانس کانال تلویزیونی پایین تر (معمولا ۵۰ تا ۸۷۰ مگاهرتز) استفاده می کند. کاربرد دیپلکسر در خانه هایی است که قبلا توسط یک سیم کشی شده اند، مفید است، زیرا نیاز به نصب کابل دوم را از بین می برد. برای استفاده از آن کابل موجود باید بتواند فرکانس های ماهواره ای را با کمترین ضرر منتقل کند. نصب و راه اندازی تلویزیون های قدیمی تر می تواند از یک کابل کواکسیال استفاده کند و این کابل ممکن است ناکافی باشد. قابل ذکر است که از کابل RG-6 معمولا برای خطوط ماهواره ای استفاده می شود.
در این کاربرد یک سینی دیواری در پشت بام وجود دارد که در آن خوراک ماهواره ای ماهواره و آنتن تلویزیون با هم به یک کابل کواکسیال تک وصل می شود. سپس کابل از سقف به داخل خانه اجرا خواهد شد. در یک نقطه مناسب، یک دیپلکس دوم می تواند این دو سیگنال را از هم جدا کند؛ یک سیگنال به تلویزیون منتقل می شود و دیگری به IRD جعبه تنظیم DBS. اینها معمولا یک ورودی آنتن و دوپلکسر دارند، به طوری که سیگنال آنتن نیز همراه ماهواره توزیع می شود. یا حتی گیرنده های چند کاناله دارد. به عنوان مثال، توزیع کابل تنها را ببینید . دیپلکسرهای آنتن نیز برای ترکیب تلویزیون های UHF و تلویزیون VHF و سیگنال های FM بر روی یک کابل کواگسیال استفاده می شود که بعدا می تواند به قطعات مورد نیاز آن تقسیم شود.
کاربرد دیپلکسر

کاربرد دیپلکسر

شما می توانید جهت تهیه دیپلکسر آنتن یا میکسر آنتن مرکزی جهت ترکیب کردن سیگنال های رادیویی و دیجیتال و ماهواره با یکدیگر با سیگنال گستر اصفهان در ارتباط باشید.

1 Comment

 1. امید گفت:

  سلام
  یکدستگاه دیپلکستر dynaflex دارم میخواستم راهنمائیم کنید آیا به جز ارتباط رادیویی، میتونم رو مانیتورهای داخل ماشین تصویر دریافت کنم؟
  دیپلکستری که عرض کردم مخصوص اتوموبیله

  اینجا گزینه اتچ نذاشتید وگرنه عکسشو آپلود میکردم
  سپاسگذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *