چرا مسابقات فوتبال در ماهواره پخش نمی شود ؟
2019-10-03
آموزش نصب دیش و آنتن بروی دکل یا میله
2019-12-01

دیش مرکزی چیست ؟

نصب دیش مرکزی

دیش مرکزی

آیا دیده اید که در بعضی مجتمع ها فقط 3 یا 4 دیش در پشت بام وجود دارد و بعد می فهمید که تمام ساکنین آن ساختمان دارای ماهواره هستند. این وضعیت در اماکنی وجود دارد که از سیستمهای آنتن مرکزی دیجیتال (ماهواره مرکزی )استفاده می کنند. اگر مایل هستید که در مورد سیستمهای دیجیتال مرکزی بدانید ، مطلب زیر را بخوانید :

دیش مرکزی یا ماهواره مرکزی یا SMATV به سیستمی اطلاق می شود که از چندین سیگنال ماهواره ای و پخش شده استفاده می کند تا یک سیگنال یکپارچه برای توزیع به شبکه کابل کشی ایجاد کند.  در این سیستم سعی شده است تا با استفاده از تجهیزات بروز و پیشرفته بهترین کیفیت تصویر را به مصرف کننده برساند و از ایجاد برفک و یا پارازیت بروی تصویر جلوگیری شود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نصب دیش مرکزی در اصفهان با سیگنال گستر اصفهان مجری سیستم ها آنتن مرکزی در استان اصفهان در ارتباط باشید .  در ادامه در مورد نصب سیستم های دیش مرکزی و مزایای آنها توضیح خواهیم داد .

دیش مرکزی اصفهان

دیش مرکزی چیست ؟

نصب دیش مرکزی از زمانی رواج پیدا کرد که خانه های ویلایی به اپارتمان تبدیل شد. اما دیش مرکزی چیست؟ در واقع یک انتن ماهواره (دیش ماهواره) برای کل واحد های اپارتمان است همانند خانه های ویلایی که فرقش هم این است که در خانه های ویلایی یک انتن ماهواره برای یک خانه بود اما ماهواره مرکزی یک انتن جامع است برای کل اپارتمان که گاهی تا ۶۴ واحد و حتی بیشتر هم میرسد. بنابراین تنها با داشتن ماهواره مرکزی با سیستمی مواجه هستبم که در عبن کاهش تعداد آنتن ها بالاترین کبفبت مطلوب سیگنال را داریم .
نصب انتن مرکزی ماهواره در اپارتمان ها از ۲ به بالا امکان پذبر بوده که از نظر کیفیت و هزینه نصب و نگهداری بسیار به صرفه تر از نصب دیش به صورت تکی می باشد.
در ادامه به دلایل و مزایای نصب ماهواره مرکزی می پردازیم .

 

مزایای دیش مرکزی :

مزیت دیش مرکزی در این است که تمام واحد های موجود در یک مجتمع می توانند آنتن ماهواره ی نصب شده را به صورت مشترک استفاده کنند و نیاز به تجهیزات پشت بامی جداگانه را برای هر واحد از بین می برد. این سیستم امکان دریافت کانال ها با توجه به نیازها و خواسته های مخاطبان به صورت مجزا را فراهم می آورد.
همچنین دریافت سیگنال های ماهواره و RF ( آنالوگ) بروی یک کابل کواکسیال از مزایای دیگر این سیستم می باشد . قیمت بسیار مناسب دیش مرکزی یا ماهواره مرکزی سبب شده است تا هزینه های این سیستم در قیاس با نصب جداگانه آنتن برای هر مشترک بسیار پایین تر باشد .
از جمله مزیت های اصلی ماهواره مرکزی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 • دریافت بهترین کیفیت سیگنال با آنتن های قوی
 • تماشای تصاویر با وضوح و شفافیت بالا بدون نویز
 • زیبایی نمای کلی ساختمان و پشت بام آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی
 • اجتناب از مشکلات متعدد سیم کشی های آنتن های مجزا و حفظ سلامت کابل های آنتن
 • استفاده بهتر از فضای پشت بام به خصوص در مورد پشت بامهای کوچک و بام سبز
 • جلوگیری از اختلال سیگنال آنتن های مجزا و تاثیر آنتن ها روی یکدیگر
 • امکان دریافت تمامی تصاویر تلویزیونی، رادیویی، ماهواره ای و حتی تصاویر دوربینهای مداربسته با یک سیستم واحد
 • تعمیر و نگهداری آسانتر نسبت به آنتنهای مجزا
 • هزینه های نصب و راه اندازی و نگهداری بسیار پایین تر و به صرفه تر نسبت به آنتن ها مجزا
 • ماهواره مرکزی سبب می شود تا بسیاری از شبکه های دیجیتال بر روی گیرنده ها قابل مشاهده باشند.
از همین رو نصب ماهواره مرکزی در بسیاری از ساختمان ها اهمیت یافته است.
نصب آنتن ماهواره جداگانه سبب :
 1. افزایش هزینه
 2. کمبود فضا
 3. اختلال سیگنالی
 4. کاهش سیگنال
 5. طول عمر کم
 6. ناپایدار بودن
 7. کبفبت کم
 از همین رو بهتر است با نصب ماهواره مرکزی از بروز این اتفاقات جلوگیری کرد.
ماهواره مرکزی همچنین از طریق سوئیچ های مخصوصی امکان اتصال دوربین های مدار بسته، آنتن مرکزی و گیرنده های مختلف را فراهم می کند. نصب ماهواره مرکزی تاثیر زیادی روی کیفیت دریافت سیگنال های دریافتی مختلف خواهد داشت. بسیاری از کسانی که به نوعی از ماهواره مرکزی استفاده می کنند، معتقدند که استفاده از این ابزار برای چندین خانوار در یک ساختمان ضروری است زیرا می توان بدون هیچ نویزی سیگنال های مختلف از هر باندی را دریافت کند.

کاربرد ماهواره مرکزی :

از جمله ساختمان هایی که به جد به نصب ماهواره مرکزی در آن توصیه میشود به مکان های زیر اشاره کرد :
 • مجتمع های مسکونی
 • آپارتمان های مرتفع
 • هتل های مدرن
 • مجتمع های تجاری

 

نصب دیش مرکزی :

جهت نصب دیش مرکزی از کابلهای کواکسیال در سیستمهای SMATV ، CCTV استفاده می شوند . سیستم دیش مرکزی یا ماهواره مرکزی یا SMATV مبتنی بر مولتی سوییچ است و نیاز به نصب کابل ، با سیگنال های مختلف در هر کابل و کابل کشی طولانی (تا صد یا چند متر ، بسته به مساحت و ارتفاع ساختمان ) می باشد .
بنابراین ، خطر ایجاد تداخل (ایجاد تداخل در کابل های همجوار) وجود دارد که باعث اختلال در عملکرد این سیستم ها می شود. برای جلوگیری از تداخل بین کابلهای کواکسیال ، باید الزامات کلاس A ، A + یا A ++ رعایت شود.

نصب دیش مرکزی

قیمت ماهواره مرکزی :
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دیش مرکزی در اصفهان با سیگنال گستر اصفهان در ارتباط باشید.
سیگنال گستر اصفهان آمادگی خود را جهت اجرای سیستم های آنتن مرکزی در استان اصفهان با تجهیزات بروز و پیشرفته و با کیفیت مطلوب در استان اصفهان اعلام میدارد . جهت کسب اطلاعات بیشتر با سیگنال گستر اصفهان در تماس باشید.

2 Comments

 1. Behrozian گفت:

  خیلی عالی با کمیت بیشتر وهزینه کمتر خیلی عالی وبا فضای کمت جدا خوب وعالی ومفیدباتشکر وسپاس از دست اندر کاران محترم.

  • admin گفت:

   با تشکر از این که نظر خود را بیان کردید
   استفاده از آنتن مرکزی بسیار کارآمد تر و به صرفه تر از آنتن های جداگانه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.