اسپلیتر چیست و چگونه سیگنال را تقسیم می کند ؟

النبی
النبی چیست و چگونه سیگنال را دریافت می کند؟
2019-06-03
انواع سایز کابل کواکسیال
چگونه کابل کواکسیال با سایز مناسب انتخاب کنیم ؟
2019-06-06

اسپلیتر چیست و چگونه سیگنال را تقسیم می کند ؟

اسپلیتر آنتن مرکزی

اسپلیتر آنتن مرکزی

در زندگی آپارتمان نشینی کنونی اکثر خانواده ها دارای بیش از یک تلویزیون هستند. و یا مجتمع های ساختمانی دارای واحدهای زیادی هستند . اما شما تقریبا هرگز یک ساختمان یا خانه را با بیش از یک آنتن تلویزیون مشاهده نمی کنید.این به این دلیل است که قطعه ای موظف به تقسیم سیگنال و فرستادن آن به هر تلویزیون یا تیونر بسیار بالا و حساس باشد . امروزه این قطعه را به نام اسپلیتر آنتن میشناسیم. اما همه تقسیم های اسپلیتر یکسان نیستند . بنابراین قبل از اینکه بر روی ساختمان سیستم آنتن مرکزی را پیاده کنیم باید چند اصول ساده را در مورد اسپلیتر بدانیم. 

انواع اسپلیتر :
دو نوع تقسیم کننده وجود دارد:
 1. اکتیو 
 2. پسیو
تفاوت اسپلیترهای اکتیو و اسپلتر های پسیو
یک تقسیم کننده اکتیو به تقویت سیگنال تلویزیون شما کمک می کند، و تقسیم کننده پسیو فقط یک بار است. نوع کاربرد شما بستگی به شرایط خاص شما دارد.
اگر شما نیاز به تقویت سیگنالی دارید که برای هر تیونر میخواهید سیگنال را از هم جدا کنید دارید، می توانید از یک اسپلیتر متصل استفاده کنید. این همان چیزی است که تقویت کننده اصلی انجام می دهد و این کار را در هر خروجی انجام می دهد.

"<yoastmark

کاربرد اسپلیتر :
ممکن است زمانی شما به اسپلیتر نیازمند باشد که :
 • اگر آنتن آن بسیار دور از همه مکانهایی است که شما باید از آن استفاده کنید
 • یا اگر خانه شما کمی بزرگتر باشد و زمین برق زیادی نداشته باشد.
 • نیاز داشته باشید کابل آنتن و اینترنت را مشترک استفاده نمایید
 • جهت تقسیم کردن سیگنال آنتن مرکزی به هر یک از واحد های مجتمع
 • طبقات ساختمان زیاد باشد و شما محدودیت در سیم کشی داشته باشید
 • سیگنال ماهواره و محلی را میخواهید با هم داشته باشید
 • جهت تقویت سیگنال در نقاط اتصال مشترک
استفاده از اسپلیتر پسیو :
 • اگر نیازی به تقویت سیگنال برای هر مجموعه نباشید می توانید از یک تقسیم کننده پسیو استفاده کنید.
 •  اگر شما نیاز به تقویت سیگنال به یک تیونر، اما نه سایر تیونر ها داشته باشید، شما می توانید یک تقسیم کننده پسیو با تقویت کننده مستقل در هر سیگنال خروجی استفاده کنید.
 • شما نمی خواهید از تقویت استفاده کنید، مگر اینکه به دلیل آنچه که بیش از حد مدولاسیون نامیده می شود، که می تواند بدتر شود یا باعث ایجاد یک تصویر پر سر و صدا شود، نیازی نیست.

کاربرد اسپلیتر آنتن

تلفات اسپلیتر :
موضوع قابل توجه این است که هر اسپلیتر با خروجی ها مختلف دارای تلفات سیگنال مختلفی است که باید در استفاده به ان توجه کرد.
تقسیم فرکانسی اسپلیتر

تلفات سیگنال اسپلیتر

چند نکته در مورد اسپلیتر
 • استفاده از اسپلیتر پسیو باعث کاهش تقارن سیگنال می شود. این به معنای از دست دادن یا ضعف یا همان تلفات است. و در حالی که معمولا به اندازه کافی برای گیرنده مهم نیست، هنوز هم وجود دارد.
 • شما می توانید از یک اسپلیتر برای اشتراک یکی دیگر از تقسیم ها استفاده کنید. سیگنال را می توان به عنوان چند بار به عنوان تقسیم، اما هر یک از تقسیم کننده پسیو باعث کاهش بیشتر تلفات، و اسپلیتر اکتیو می تواند بیش از حد مدولاسیون شود .
 • اسپلیتر های دستگاه باید نزدیک به یک منبع الکتریکی باشد. آنها از یک ترانسفورماتور کوچکی استفاده می کنند که به دیوار وصل می شوند، در مورد اندازه و شکل همانند یک شارژر تلفن. آنها معمولا با استفاده از کابل کواکسیال به شکاف اتصال می یابند.
 • اسپلیتر ها همچنین می توانند ترکیبی باشند. دو یا چند سیم سیگنال می توانند وارد شوند و یکی می رود. دستی برای سیم کشی چندین اتاق در داخل دیوارهای خود یا اتاق زیر شیروانی.
 • یک splitter ممکن است شما را به یک فیلتر نیاز داشته باشد. هر بار که سیگنال را قطع می کنید، حتی هنگام استفاده از اتصال دهنده های با کیفیت بالا، شما خطر ابتلا به سر و صدای الکتریکی را کنترل می کنید. اگر اضافه کردن یک splitter باعث می شود همه چیز کمی فازی شود، یک فیلتر را به عنوان اولین گام عیب یابی سعی کنید.
 • از سیگنال اینترنتی خود برای تقسیم کننده استفاده نکنید. اسپلیتر برای تقسیم سیگنال های تلویزیونی است، نه اینترنت از ISP شما. اگر خانه شما با کابل کواکسیال پیش رفته است و می توانید از آن برای اینترنت استفاده کنید، می توانید این مسئله باشد. قبل از بریدن و تقسیم هر چیزی با ارائه دهنده اینترنت خود صحبت کنید.
اسپلیتر در ماهواره مرکزی
جهت بهره گیری از توانایی های اسپلیتر در سیستم های دیجیتال و ماهواره مرکزی ( دیش مرکزی) نیاز به نوع مخصوص آن هستید.
جهت مطرح کردن سوالات خود در مورد تقسیم کننده آنتن مرکزی میتوانید از قسمت نظرات پرسش خود را مطرح کنید .
سیگنال گستر اصفهان مجری نصب سیستم های آنتن مرکزی در استان اصفهان آماده ارائه خدمات خود با بالاترین کیفیت است . لطفا با ما در تماس باشید.

14 Comments

 1. عهدی گفت:

  سلام خسته نباشید من می خوام اسپیلیتر ماهواره خرید کنم ،از کجا باید و قیمتش چنده ، لطفا راهنمایی کنید

 2. صاد گفت:

  آیا درسته که استفاده از اسپلیتر ماهواره برای دو رسیور به یک ال ان بی . به رسیورها آسیب میزنه و باید حتما یکی خاموش باشه . یا استفاده از لوپ رسیور اول برای رسیور دوم میگن اون آسیب میزنه

  • admin گفت:

   با سلام
   به دلیل اینکه هر دستگاه برق مستقیم جداگانه ای به خروجی میدهد ، بنابراین مطلبی که فرمودید صحیح هست . استفاده از لوپ رسیور اگر با رعایت تقدم و اتصالات صحیح باشد هیچ مشکلی ندارد

   • رضا گفت:

    سلام من برای منزل تلویزیون دوم ریسیور دار تهیه کردم چگونه می تونم اونو به کابل ماهواره که در حال حاضر به ریسیور اول منزل وصل ارتباط دهم .
    آیا تنها راه حل استفاده از لوپ ریسیور اول است .ایا این روش مخاطره آسیب خوردن ریسیورها را ندارد.ایا بهتر نیست از اسپلیتر استفاده شود.
    با تشکر

    • admin گفت:

     با سلام
     جهت استفاده از رسیور دوم ساده ترین راه و و مقرون به صرفه بودن ، استفاده زا النبی دو خروجه می باشد . اسپلیتر جهت سیگنال های باند پایین نظیر UHF یا VHF استفاده می شود .

 3. احسان گفت:

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من در یک واحد اپارتمان محدودیت سیم کشی به پشت بام دارم
  تعداد پریز های انتن هم زیاد است ،برای اینکه کیفیت سیگنال من کاهش پیدا نکنه به خاطر انشعابات زیاد چه راه کاری دارید

  • admin گفت:

   با سلام
   از این که نظر خودتون را اعلام کردید سپاسگزاریم
   با توجه به پرسش شما بهترین کار :
   1- استفاده از کابل کواکسیال یا سیم آنتن مرغوب
   2- استفاده از تقویت کننده یا آمپلی فایر های خطی
   3- اتصالات پرسی یا پیچی درجه یک

 4. حامد گفت:

  با سلام بابت اطلاعرسانی خوبتون.
  بنده در یک آپارتمان‌ میشینم که فقط یک سیم از پشت بام دارم.چطور میتونم هم تلویزیون ایران و هم ماهواره رو باهم داشته باشم. چون در صورت استفاده از ماهواره بدر دیگه فوتبال ایران رو نمیشه دید و قطع میکنن .بازم ممنون

  • admin گفت:

   سلام . شما نیازمند به قطعه ای به نام دیپلکسر هستید که اطلاعات آن در سایت موجود هست

 5. حسام گفت:

  سلام با تشکر از اطلاعات خوبتون
  اسپلیتر آنتن مرکزی آپارتمان ما شکسته آیا میشه اون را با اسپلیترهایی که برای وصل کردن چند ال ان بی استفاده میکنیم عوض کرد؟ یعنی هر دو یک کار میکنن؟

 6. شاینا گفت:

  برای استفاده از یک دیش برای دو رسیور استفاده از اسپلیتر کار درستی هست یا خیر اسیبی به رسیور نمیزنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *